ویژگی های حضرت معصومه سلام الله علیها: اهل بهشت بودن زائر

شکی نیست که زائر حضرات معصومین علیهم السلام جایگاه و ویژه و خاصی دارد. در روایات ما نیز به این مطلب اشاره شده است. این ویژگی در زائران حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان یک امامزاده نیز به چشم می خورد.

امام صادق علیه السلام مورد جایگاه زائر حضرت معصومه سلام الله علیها می فرمایند «إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ وَ لِرَسُولِهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدْفَنُ فِيهِ امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي تُسَمَّى فَاطِمَةَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ»(بحار الأنوار (ط – بيروت)، ج‏99، ص: 267). برای خداوند متعال حرمي و آن مكه است، و برای پيامبر صلوات الله علیه و آله حرمي و آن مدينه است، و برای اميرالمومنين علیه السلام حرمي و آن كوفه است و براي ما حرمي و آن قم است. در آن خانمي از فرزندان من به نام فاطمه دفن خواهد شد، هركس وي را زيارت كند پاداشش بهشت خواهد بود.

امام رضا علیه السلام در این مورد می فرمایند «مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ» (كامل الزيارات، النص، ص: 324). هر کس او را (حضرت معصومه سلام الله علیها) زیارت کند بهشت برای اوست.

باز هم از امام رضا علیه السلام نقل شده که ایشان فرمودند «مَنْ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّةُ» (بحار الأنوار (ط – بيروت)، ج‏99، ص: 266). هر کس او را (حضرت معصومه سلام الله علیها) در حالیکه جایگاه و مقامش را می شناسد زیارت کند بهشت برای اوست.

از امام جواد علیه السلام نیز نقل شده که ایشان فرمودند «مَنْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِي بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّةُ» (كامل الزيارات، النص، ص: 324). هر کس عمه ام را در قم زیارت کند بهشت برای اوست.

 

درباره ی عبدالحجت حق جو

مطلب پیشنهادی

درس داده کاوی و علوم اسلامی

جلسه‌ای با همین عنوان به همت ستاد راهبری فناوری‌های هوشمند و موسسه امام خمینی در …

نشست علمی با عنوان واکاوی فقهی داده پردازی در هوش مصنوعی (2)

دومین جلسه‌ با عنوان مذکور در تاریخ 23/12/401 ساعت 11 در مرکز فقهی ائمه اطهار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *