تحریم: راه برون رفت از تحریم

در نوشته های گذشته به اصل و سابقه تحریم و علت انتخاب تحریم اقتصادی  پرداختیم. سوال دیگر این است، راهکار کلیدی برون رفت از فضای تحریم به صورت کلی چیست؟

گفتیم در تحریم و بُعد اقتصادی آن بیشترین فشار بر معیشت مردم است لذا برخی نسبت به عملکرد نظام حاکم بدبین شده و واگرا می شوند در حالیکه نباید چنین باشد. امام حسین علیه السلام در این مورد می فرمایند «النَّاسَ‏ عَبِيدُ الدُّنْيَا وَ الدِّينُ لَعْقٌ عَلَى أَلْسِنَتِهِمْ‏ يَحُوطُونَهُ مَا دَرَّتْ مَعَايِشُهُمْ فَإِذَا مُحِّصُوا بِالْبَلَاءِ قَلَّ الدَّيَّانُونَ.» (تحف العقول، النص، ص: 245) مردم بندگان دنيا هستند، تا زندگى روبراه است دین بازیچه ای در دست آنهاست و آن را به دور زبان می‏گردانند. چون دوران آزمايش فرا رسد دينداران كمياب شوند. هر چند شاید برخی بگویند با شعار دادن سد جوع حاصل نمی شود ولی در جواب می گوئیم با قناعت و توکل به خداوند متعال همه چیز قابل دسترسی است.

برای بحث قناعت مثال های متعددی می توان زد ولی به دو مثال از تاریخ صدر اسلام بسنده می کنیم. در نوشتار قبل در مورد وضعیت شعب ابی طالب کمی توضیح دادیم. در کتب تاریخی چنین نقل شده که غذای هر مسلمان در شعب ابی طالب گاهی یک خرما بود که آن هم هر روز به او نمی رسید. کار به جایی رسید که صدای ناله ی فرزندان بنی هاشم به گوش مشرکان مکه می رسید ولی در آن ها اثری نمی کرد. نمونه دیگر حرکت عظیم امام حسین علیه السلام و تحریم لشکر ایشان توسط لشکر عمر سعد است. قحطی آب و خوراک در خیمه امام حسین علیه السلام سبب نشد ایشان از حرکت خود عقب گرد کنند بلکه با تمام وجود و توان آن را ادامه دادند.

بحث توکل و اعتقاد به نیرویی فرا مادی در جامعه به اصطلاح مدرن و مادی ما امری غیر قابل توجیه است. خداوند متعال در قرآن کریم مصادیق متعددی از امدادهای غیبی خود نسبت به امم سابق و مسلمانان را مورد اشاره قرار می دهد که به یک مورد از آن اشاره می کنیم. در داستان حضرت موسی علی نبینا و آله و علیه السلام بعد از اینکه قوم ایشان با دیدن لشکر فرعون ترسیدند و گفتند ما حتما به چنگ آنها خواهیم افتاد حضرت فرمود نترسید خدا همراه ما است. خداوند متعال در ادامه می فرماید «فَأَوْحَيْنَا إِلىَ‏ مُوسىَ أَنِ اضْرِب بِّعَصَاكَ الْبَحْرَ فَانفَلَقَ فَكاَنَ كلُ‏ُّ فِرْقٍ كاَلطَّوْدِ الْعَظِيم‏» (شعراء، 63) پس به موسى وحى كرديم كه: عصايت را به اين دريا بزن. [موسى عصايش را به دريا زد] پس [دريا] از هم شكافت و هر پاره‏اش چون كوهى بزرگ بود. شکافتن دریا با معیارهای مادی هیچ تناسبی ندارد ولی همانطور که در نوشته ی گذشته نیز اشاره کردیم کسی که تحریم را وضع کرده از این غفلت دارد که همه چیز بدست قدرت الهی است. «وَ إِنَّ رَبَّكَ لهَُوَ الْعَزِيزُ الرَّحِيم‏» (شعراء، 68) و يقيناً پروردگارت همان تواناى شكست‏ناپذير و مهربان است.

در این نوشتار به راه های مقابله با تحریم به صورت کلی اشاره شد. در نوشتار بعد به راه های مقابله با تحریم اقتصادی به صورت خاص اشاره می کنیم.

ادامه دارد…

درباره ی عبدالحجت حق جو

مطلب پیشنهادی

احکام ماه مبارک رمضان (8)

آیا هر گناهی روزه را باطل میکند؟ یکی از سؤالاتی که در رابطه با روزه …

احکام ماه مبارک رمضان (7)

احکام قرآن 1 . مستحب است تلاوت قرآن در طول سال به خصوص ماه مبارک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *