خانه 0_0 جمعه های انتظار 0_0 الی متی احار فیک یا مولای

الی متی احار فیک یا مولای

وقتی انسان منتظر رسیدن یک مهمان یا بسته ی پستی مهم است با کوچکترین صدایی گوش خود را تیز می کند که شاید آن مهمان یا محموله رسیده است. وقتی انسان گرسنه و یا تشنه می شود ناخودآگاه به سمت یخچال کشیده می شود. در هنگام بروز نیازها، انسان به مبدا تامین کننده آن نیاز تمایل پیدا کرده و سعی در رفع آن دارد.

در دوران حاضر و عصر غیبت که دسترسی ظاهری به وجود مقدس امام معصوم علیه السلام نداریم، با مرور اهتمام حضرات معصومین علیهم السلام به حل مشکلات انسان ها و خصوصا شیعیانشان در مسائل مهم معنوی و مادی، به این مسئله باید اندیشید که اگر در این روزگار، ما نیز از این نعمت بزرگ الهی بهره ای داشتیم، قسمت عمده ای از مشکلات مان با عنایت ایشان قابل حل و رفع بود. این درک با واسطه می تواند ما را به جایی برساند که آهی از ته کشیده و بگوئیم چرا باید در دورانی باشیم که از این نعمت بزرگ الهی به ظاهر محرومیم.

اینکه در دعای ندبه و از لسان مبارک امام صادق علیه السلام می خوانیم ای مولا و آقای ما، تا چه زمانی در انتظارت حیران و سردرگم باشیم مسئله ی کمی نیست. اگر تنها گوشه از محبت و لطف این خانواده را درک کرده باشیم، به واقع دوری آن ها برای ما سخت و طاقت فرساست. حیرانی و سردرگمی امری نیست که تنها اختصاص به مسائل مادی داشته باشد بلکه اشاره به مسائل معنوی نیز دارد.

ما از یک طرف محروم از وجود مادی و ظاهری امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف هستیم و از سویی دیگر، از برکات مستقیم و بدون واسطه ی ایشان نیز بهره چندانی نداریم چون توجهی نداریم.

بله اینکه در روایات وارد شده امام غائب مانند خورشید پشت ابر است و همه از آن بهره می برند کاملا صحیح است و ما هم به آن اعتقاد راسخ داریم ولی آیا بهره ای که انسان از خورشید پشت ابر می برد با بهره ی خورشید عیان یکی است؟ قطعا یکی نیست و همین امر از اسرار غیبت ایشان است. به بیان دیگر غیبت امام به معنای عدم حضور نیست بلکه غائب بودن از نظر ما مراد است.

نکته ی اصلی در دوران غیبت حس احتیاج و افتقار به امام معصوم علیه السلام است. وقتی این حس به اوج خود رسید و همگی طالب آن نیاز شدند ناخودآگاه به سمت آن کشیده شده و سعی در رفع آن نیاز می کنند. حصول حس احتیاج، امری درونی و ملکه ای است که به تدریج حاصل می شود لذا باید برای بدست آمدن کوشش بسیار کرد.

وفقنا الله لمرضاته

درباره ی عبدالحجت حق جو

همچنین ببینید

علت اطلاق فرزند پیامبر صلوات الله علیه و آله بر اولاد امام حسین علیه السلام (۱)

در ابتدای ظهور اسلام با وجود این تفکر از یک طرف، و از طرف دیگر فوت فرزندان پسر رسول خدا صلوات الله علیه وآله، کفار قریش پیامبر اسلام صلوات الله علیه و آله را به سخره می گرفتند و نسبت به آزار ایشان اقدام می کردند. خداوند متعال با نازل کردن سوره کوثر خط بطلانی بر این تفکر کشید و فرمود از نسل دختری که به تو اعطا خواهیم کرد فرزندان بسیاری نصیبت خواهد و کسانی که تو را مسخره می کنند خود بدون نسل خواهند شد.

چرا کوفه توسط امام حسین علیه السلام به عنوان مقصد نهایی انتخاب شد؟! (۵)

هر چند اصل حرکت و قیام امام حسین علیه السلام با در نظر گرفتن جنبه های الهی، سیاسی و مردمی آن مورد تایید عموم و حتی قاطبه امت اسلامی است، ولی در این میان برخی جزئیات این حرکت محل بروز سوالات متعددی واقع شده است. یکی از این سوالها علت انتخاب کوفه به عنوان مقصد نهایی برای حرکت امام حسین علیه السلام است. البته باید این نکته را در نظر داشت که آن حضرت در حرکت و قیام خود از برخی شهرهای بزرگ آن زمان عبور کردند و یا اینکه به بزرگان آنها نامه نوشتند که بعد از بررسی های انجام شده، در نهایت این مقصد را با ارسال سفیر خود مسلم بن عقیل، برای خود انتخاب کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *