خانه / تاریخ / کشتار تل زعتر نتیجه سیاست انگلیس

کشتار تل زعتر نتیجه سیاست انگلیس

چنانچه در جریان تجزیه دولت عثمانی نقش انگلیس و فرانسه نقشی غیر قابل انکار بود، در حوادث بعد از آن نیز این دو دولت و خصوصا انگلیس، نقشی بی بدیل داشتند. از جمله حوادثی که بعد از تجزیه دولت عثمانی به وقوع پیوست، اسکان یهودیان در منطقه و اشغال سرزمین فلسطین بود. در پی اشغال سرزمین فلسطین ساکنان اصلی آن، مجبور شدند به کشورهای اطراف مهاجرت کنند. یکی از این کشورها لبنان بود.

در ۱۳ آوریل سال ۱۹۷۵ میلادی، گروه شبه نظامی «فالانژ» یا «کتائب»با تحریک رژیم صهیونیستی شروع به کشتار وسیع مسلمانان در لبنان کردند که این جنگ ها در تاریخ به نام «جنگ داخلی لبنان» مشهور است. اولین اقدام خصمانه ی این گروه حمله به اتوبوس حامل فلسطینی ها و کشتار ۳۰ نفر از آن ها بود. سریال حملات و کشتارهای این گروه بالاخره به اردوگاه تل زعتر نیز رسید. شروع حمله به این اردوگاه با خروج سوریه و در ۲۳ ژوئن ۱۹۷۶ بود. این حمله گسترده تا ۱۲ اوت (آگوست) ۱۹۷۶ ادامه پیدا کرد. بالاخره در ۱۲ اوت (آگوست) این اردوگاه سقوط کرد و در روز بعد با حمله فالانژها به اردوگاه، جمعیت باقیمانده در اردوگاه، قتل عام شدند. از دیگر اقدامات این گروه ربودن دیپلمات های ایرانی در لبنان است.

در طی جنگ های داخلی لبنان، تمامیت ارضی این کشور که یکی از شعارهای اصلی فالانژها بود، از بین رفت و کشور به ویرانی کشیده شد. این جنگ ها تا سال ۱۹۹۰ ادامه پیدا کرد ولی آثار آن در نهایت با عقب نشینی رقت انگیز، ارتش اسرائیل از جنوب لبنان در ۲۵ می سال ۲۰۰۰ پایان یافت.

 

 

درباره ی عبدالحجت حق جو

همچنین ببینید

جشن تاج گذاری امام زمان ارواحنا له الفداء!!! (۱)

در این روزها برخی اوقات می‌بینیم به امامت حضرت بقیة‌الله الاعظم روحی و ارواح العالمین له الفداء اطلاق تاج‌گذاری می‌شود که این امر در غایت اشتباه است. کسانی که مبادرت به این امر می‌کنند چه از روی عدم توجه و تفتن و چه از روی مقاصد دیگر، شان عظیم امامت را به خلافت تنزل داده و ناخواسته در مسیری اشتباه قدم می‌گذارند که همان مسیر گروه اول است. به‌بیان‌دیگر وقتی ما از امامت تنها به بحث تاج‌گذاری و اوامری این‌چنینی تعبیر کردیم، عملاً سایر شئون تحت‌الشعاع قرار داده و از بین می‌بریم درحالی‌که خلافت ظاهری یکی از شئون ائمه معصومین علیهم‌السلام است.

آیا ثارالله مثل ابن الله است؟

گاهي بعضي از مسيحيان مي گويند اگر ما مسيح ع را ابن اللَّه مي گوييم درست مانند آن است كه شما به امام حسين ع ثار اللَّه و به امیرالمومنین علیه السلام ابن ثاره (خون خدا و فرزند خون خدا) مي گوييد و يا در پاره اي از روايات به علي ع يد اللَّه اطلاق شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *