خانه / حدیث / شیره ی حیات را از مالکش دریغ نکنیم!!

شیره ی حیات را از مالکش دریغ نکنیم!!

در روزهای اخیر، حوادثی برای طیف کم سن و سال اجتماع بوجود آمد که دل هر بیننده و شنونده را به واقع جریحه دار کرد. هر چند پر رنگ شدن این مسائل برای عموم جامعه مفید نیست و حتی گاهی اوقات بد آموزی هم دارد ولی باید توجه داشت ظلمی که به افراد کم سن و سال در جامعه وارد می شود، مسئله ایی جدید نیست. با رجوع به تاریخ و خصوصا تاریخ صدر اسلام نیز می بینیم متاسفانه زنده به گور کردن دختران و یا به بردگی گرفتن پسران کم سن و سال قبل از اسلام امری رایج بوده است.

گاهی انسان از اینهمه ظلم و ستمی که به این گروه سنی روا داشته می شود مکدر می شود ولی وقتی به این فکر می کند که برخی از والدین به دست خود، کودکشان را حقوق طبیعی اش محروم می کنند، متعجب می شود. این قبیل محرومیت ها گاهی با رعایت نکردن مراقبت های قبل از ازدواج و بعد از ازدواج و گاهی با تربیت صحیح نکردن فرزندان و روانه کردن آن ها به سمت اجتماع مصداق پیدا می کند.

۱۰ تا ۱۶ مرداد هر سال مطابق با ۱ تا ۷ اوت (آگوست) روز جهانی شیر مادر است. شیره ی حیاتی که حق مسلم کودک تازه متولد شده می باشد ولی اغلب با بهانه تراشی های واهی از طرف مادران، این حق مسلم به راحتی از کودک سلب می شود. البته برخی مادران هم هستند که به علت وجود مشکلات فیزیکی و… قادر به انجام این عمل نیستند ولی در اکثر موارد متاسفانه مادران از این مسئله شانه خالی می کنند. مادران گرامی باید به این مسئله توجه داشته باشند آینده و زندگی کودکی که شاید در آینده اش فردی مطرح و بزرگ نوشته شده است در دستان آنهاست.

اگر کودک ما به علت کم توجهی که به وی شده دچار اختلال جسمی و فکری شود مسلما سبب مدیونی برای والدین خواهد شد. علاوه بر بحث میزان شیردهی که در قرآن کریم به آن اشاره شده، در این جا مناسب است به چند روایت در این زمینه اشاره شود.

پیامبر اسلام صلوات الله علیه وآله می فرمایند «لَیْسَ لِلصَّبِیِّ لَبَنٌ خَیْرٌ مِنْ لَبَنِ أُمِّهِ.» (صحیفه الإمام الرضا علیه السلام، ص: ۵۰) براى کودک هیچ شیرى بهتر از شیر مادر نیست.

باز هم پیامبر اسلام صلوات الله علیه وآله می فرمایند «إِیَّاکُمْ أَنْ تَسْتَرْضِعُوا الْحَمْقَاءَ فَإِنَّ اللَّبَنَ یُنْشِئُهُ عَلَیْهِ.» (الجعفریات (الأشعثیات)، ص: ۹۲.) از این که زنان احمق به کودکان شما شیر بدهند، سخت خوددارى کنید، زیرا شیر (خصلتهاى ناروا را منتقل می ‏کند) و کودک شبیه آن زن می گردد.

باز هم پیامبر اسلام صلوات الله علیه وآله می فرمایند «إِذَا حَمَلَتِ الْمَرْأَهُ کَانَتْ بِمَنْزِلَهِ الصَّائِمِ الْقَائِمِ الْمُجَاهِدِ بِنَفْسِهِ وَ مَالِهِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَإِذَا وَضَعَتْ کَانَ لَهَا مِنَ الْأَجْرِ مَا لَا تَدْرِی مَا هُوَ لِعِظَمِهِ فَإِذَا أَرْضَعَتْ کَانَ لَهَا بِکُلِّ مَصَّهٍ کَعِدْلِ‏ عِتْقِ مُحَرَّرٍ مِنْ وُلْدِ إِسْمَاعِیلَ فَإِذَا فَرَغَتْ مِنْ رَضَاعِهِ ضَرَبَ مَلَکٌ عَلَى جَنْبِهَا [جَنْبَیْهَا] وَ قَالَ استأنف [اسْتَأْنِفِی‏] الْعَمَلَ فَقَدْ غُفِرَ لَکِ.» (الأمالی( للصدوق)، النص، ص: ۴۱۱ و ۴۱۲) هر گاه زنى باردار شود مقام روزه ‏دار و شب زنده‏ دار و مجاهد با خود و مالش را در راه خدا دارد. بعد از وضع حمل اجرى دارد که کس عظمت آن را نداند. در هنگام شیر دادن به طفل بخاطر هر مکیدن کودک،  ثواب آزاد کردن یک بنده از اولاد اسماعیل دارد. وقتی از شیر دادن فارغ شود فرشته ‏اى پر بر پهلویش زند و گوید کار خود را از سر گیر که آمرزیده شدى.

اینها تنها گوشه ای از کلمات حضرات معصومین علیهم السلام در مورد مادران شیرده و ثواب آن بود. خوب است خانواده های مسلمان و خصوصا شیعه قبل از اقدام به ازدواج و تشکیل خانواده و در مرحله بعد بچه دار شدن، جزئیات را طبق روایت مطالعه کرده و به آن عمل کنند.

سعی کردیم در کتاب تربیت اسلامی از منظر احادیث به برخی نکات مفید در تربیت اسلامی فرزندان اشاره کنیم. امید است مورد استفاده قرار گیرد

درباره ی عبدالحجت حق جو

همچنین ببینید

شاطبی و عدالت صحابه (۲)

یکی از ارکان و پایه های اساسی فقه اهل سنت مبتنی بر لزوم اعتقاد به عدالت صحابه یا به قولی حجیت قول آنهاست. برای عدالت صحابه که منجر به حجیت قول آنها می شود چندین دلیل ارائه شده است که در این نوشته نظرات شاطبی در کتاب الموافقات را ذکر خواهیم کرد. وی یکی از علما اهل سنت در قرن 8 هجری است.

شاطبی و عدالت صحابه (۱)

یکی از ارکان و پایه های اساسی فقه اهل سنت مبتنی بر لزوم اعتقاد به عدالت صحابه یا به قولی حجیت قول آنهاست. برای عدالت صحابه که منجر به حجیت قول آنها می شود چندین دلیل ارائه شده است که در این نوشته نظرات شاطبی در کتاب الموافقات را ذکر خواهیم کرد. وی یکی از علما اهل سنت در قرن 8 هجری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *