خانه / پای درس معصومین / ویژگی های حضرت معصومه سلام الله علیها: اهل بهشت بودن زائر

ویژگی های حضرت معصومه سلام الله علیها: اهل بهشت بودن زائر

شکی نیست که زائر حضرات معصومین علیهم السلام جایگاه و ویژه و خاصی دارد. در روایات ما نیز به این مطلب اشاره شده است. این ویژگی در زائران حضرت معصومه سلام الله علیها به عنوان یک امامزاده نیز به چشم می خورد.

امام صادق علیه السلام مورد جایگاه زائر حضرت معصومه سلام الله علیها می فرمایند «إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّهُ وَ لِرَسُولِهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِینَهُ وَ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ الْکُوفَهُ وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهِ امْرَأَهٌ مِنْ وُلْدِی تُسَمَّى فَاطِمَهَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّهُ»(بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۹۹، ص: ۲۶۷). برای خداوند متعال حرمی و آن مکه است، و برای پیامبر صلوات الله علیه و آله حرمی و آن مدینه است، و برای امیرالمومنین علیه السلام حرمی و آن کوفه است و برای ما حرمی و آن قم است. در آن خانمی از فرزندان من به نام فاطمه دفن خواهد شد، هرکس وی را زیارت کند پاداشش بهشت خواهد بود.

امام رضا علیه السلام در این مورد می فرمایند «مَنْ زَارَهَا فَلَهُ الْجَنَّهُ» (کامل الزیارات، النص، ص: ۳۲۴). هر کس او را (حضرت معصومه سلام الله علیها) زیارت کند بهشت برای اوست.

باز هم از امام رضا علیه السلام نقل شده که ایشان فرمودند «مَنْ زَارَهَا عَارِفاً بِحَقِّهَا فَلَهُ الْجَنَّهُ» (بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۹۹، ص: ۲۶۶). هر کس او را (حضرت معصومه سلام الله علیها) در حالیکه جایگاه و مقامش را می شناسد زیارت کند بهشت برای اوست.

از امام جواد علیه السلام نیز نقل شده که ایشان فرمودند «مَنْ زَارَ قَبْرَ عَمَّتِی بِقُمَّ فَلَهُ الْجَنَّهُ» (کامل الزیارات، النص، ص: ۳۲۴). هر کس عمه ام را در قم زیارت کند بهشت برای اوست.

 

درباره ی عبدالحجت حق جو

همچنین ببینید

نظر غزالی در مورد عدالت صحابه

در نوشته های گذشته گفتیم برخی اهل سنت اصل عدالت صحابه را یک مساله مسلم دانسته و برای آن استدلالاتی هم ذکر می کنند در حالیکه گفتیم اشکالاتی از نظر کبروی و صغروی به این اصل وارد است. در مقابل برخی از علمای بزرگ اهل سنت این اصل را انکار کرده و آن را جزء اصول موهومه از ادله احکام بر شمرده‌اند و در اصل اشکال این دسته از افراد اشکالی کبروی است. یکی از این افراد غزالی از علمای قرن 6 هجری می باشد. در این نوشتار برخی عبارات وی در این باره را به نقل از کتاب المستصفی ذکر خواهیم کرد. وی در کتاب المستصفی به بررسی برخی مسائل علم اصول همت گمارده است.

شاطبی و عدالت صحابه (۳)

یکی از ارکان و پایه های اساسی فقه اهل سنت مبتنی بر لزوم اعتقاد به عدالت صحابه یا به قولی حجیت قول آنهاست. برای عدالت صحابه که منجر به حجیت قول آنها می شود چندین دلیل ارائه شده است که در این نوشته نظرات شاطبی در کتاب الموافقات را ذکر خواهیم کرد. وی یکی از علما اهل سنت در قرن 8 هجری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *