خانه / شیعه سیاسی / چگونه شیعه سیاسی باشیم؟! (۲)

چگونه شیعه سیاسی باشیم؟! (۲)

در نوشته ی قبل گفتیم بر فرد مسلمان لازم است در تعاملات خُرد و کلان خود همواره اصول و قواعد کلی را در نظر داشته باشد و از آن ها عدول نکند. در اینجا یک نمونه از این رفتار را ذکر می کنیم:

بعد از پیغمبر اسلام صلوات الله علیه وآله جامعه اسلامی سال‌ها عادت به امتیازدادن به افراد متنفذ کرده بود. علی علیه‌السلام در این زمینه صلابت عجیبی نشان می‌داد. می‌فرمود: من کسی نیستم که از عدالت یک سر مو منحرف شوم. حتی اصحاب ایشان می‌گفتند: یک مقدار انعطاف داشته باشید. می‌فرمود: از من تقاضا می‌کنید که پیروزی و موفقیت در سیاست را به قیمت ستمگری و پایمال کردن حق مردم ضعیف به دست آورم؟ به خدا قسم تا شبی و روزی در دنیا هست، تا ستاره‌ای در آسمان در حرکت است، چنین چیزی عملی نیست.

کار به جایی رسید که صراحت و صداقت ایشان در سیاست مورد پسند عده‌ای از دوستانشان نیز واقع نشد. ایشان می‌گفتند: سیاست این همه صداقت و صراحت برنمی دارد. یک مقدار خدعه و دغل بازی هم باید در آن قاطی کرد، چاشنی سیاست دغل بازی است.

بعضی می‌گفتند علی علیه السلام سیاست ندارد. معاویه را ببین چقدر سیاست مدار است. امیرالمومنین علیه السلام می‌فرمود: به خدا قسم اشتباه می‌کنید، معاویه از من زیرک‌تر نیست دغلباز است، فاسق است، من نمی‌خواهم دغلبازی کنم. من نمی‌خواهم از جاده حقیقت منحرف شوم، فسق و فجور مرتکب شوم، اگر نبود که خدای تبارک و تعالی دغلبازی را دشمن می‌دارد، آنوقت می‌دیدید که زرنگ‌ترین مردم دنیا علی است، دغلبازی فسق است، فجوراست، و اینگونه فجورها کفر است.

ادامه دارد…

درباره ی عبدالحجت حق جو

همچنین ببینید

جشن تاج گذاری امام زمان ارواحنا له الفداء!!! (۱)

در این روزها برخی اوقات می‌بینیم به امامت حضرت بقیة‌الله الاعظم روحی و ارواح العالمین له الفداء اطلاق تاج‌گذاری می‌شود که این امر در غایت اشتباه است. کسانی که مبادرت به این امر می‌کنند چه از روی عدم توجه و تفتن و چه از روی مقاصد دیگر، شان عظیم امامت را به خلافت تنزل داده و ناخواسته در مسیری اشتباه قدم می‌گذارند که همان مسیر گروه اول است. به‌بیان‌دیگر وقتی ما از امامت تنها به بحث تاج‌گذاری و اوامری این‌چنینی تعبیر کردیم، عملاً سایر شئون تحت‌الشعاع قرار داده و از بین می‌بریم درحالی‌که خلافت ظاهری یکی از شئون ائمه معصومین علیهم‌السلام است.

آیا ثارالله مثل ابن الله است؟

گاهي بعضي از مسيحيان مي گويند اگر ما مسيح ع را ابن اللَّه مي گوييم درست مانند آن است كه شما به امام حسين ع ثار اللَّه و به امیرالمومنین علیه السلام ابن ثاره (خون خدا و فرزند خون خدا) مي گوييد و يا در پاره اي از روايات به علي ع يد اللَّه اطلاق شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *